Zlecanie działań aktywizacyjnych

Print Drukuj
ZLECANIE DZIAŁAŃ AKTYWIZACYJNYCH
 
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce informuje, że z dniem 15 maja 2015 roku rozpoczyna realizację zlecania działań aktywizacyjnych dla osób długotrwale bezrobotnych.
Przedsięwzięcie "Świadczenie działań aktywizacyjnych dla osób długotrwale bezrobotnych" realizowane będzie przez zewnętrznego dostawcę usług wybranego w trybie przepisów ustawy z 24.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych.
Na terenie Mazowsza dostawcą usług jest Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie.

Uczestnicy działań aktywizacyjnych
W działaniach aktywizacyjnych mogą uczestniczyć osoby długotrwale bezrobotne tj. pozostająca w rejestrze Urzędu Pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, dla których ustalono profil pomocy II albo profil pomocy III.
 
Miejsce realizacji działań aktywizacyjnych
Działania aktywizacyjne będą realizowane w Punkcie Aktywizacji w Ostrołęce  ul. Korczaka 73 siedziba Wyższej Szkoły Administracji Publicznej.
 
Rejestracja w Punkcie Aktywizacji
Każda osoba bezrobotna otrzyma skierowanie i będzie zobowiązana do stawienia się w Punkcie Aktywizacji prowadzony przez Zakład Doskonalenia Zawodowego we wskazanym terminie.
 
Asystent Aktywizacji
Każda osoba bezrobotna otrzyma wsparcie indywidualnego opiekuna - asystenta aktywizacji.  
W okresie realizacji działań aktywizacyjnych, asystent działań aktywizacyjnych kontaktuje się z osobą bezrobotną - co najmniej raz w tygodniu, a osoba bezrobotna jest zobowiązana do utrzymywania tego kontaktu.
 
Asystent aktywizacji będzie pomagać osobie bezrobotnej w skutecznym poszukiwaniu pracy oraz wspierać po jej podjęciu, w tym:
  • przygotuje diagnozę sytuacji zawodowej osoby bezrobotnej
W początkowym okresie tj. do 30 dnia od stawienia się w Punkcie Aktywizacji dla każdej osoby bezrobotnej wykonana zostanie indywidualna diagnoza sytuacji zawodowej określająca przyczyny pozostawania bez pracy. Wykonanie diagnozy sytuacji zawodowej obejmie minimum 3 spotkania po 2 godziny (łącznie 6 godzin). W uzasadnionych przypadkach asystent aktywizacji może skierować osobę bezrobotną do odpowiedniego/ch specjalisty/specjalistów, którzy pomogą w przygotowaniu diagnozy sytuacji zawodowej. W takim przypadku odbędą się dodatkowe spotkania w ilości zależnej od indywidualnej sytuacji osoby bezrobotnej.
  • przygotuje projekt działań aktywizacyjnych
Dla każdej osoby bezrobotnej wykonany zostanie indywidualny projekt działań aktywizacyjnych zawierający plan aktywizacji osoby bezrobotnej. Wykonanie projektu działań aktywizacyjnych obejmie minimum 1 spotkanie.
  • udostępnia oferty pracy i kieruje do pracodawców
  • udostępniania zasoby techniczne - w Punkcie Aktywizacji udostępniony zostanie komputer z podłączeniem do Internetu, drukarka, skaner, xero oraz wsparcie w ich wykorzystaniu do celów związanych z poszukiwaniem pracy.
 
Działania aktywizacyjne
W ramach działań aktywizacyjnych każda osoba bezrobotna objęta zostanie kompleksowym wsparciem mającym na celu pomoc w podjęciu i utrzymania zatrudnienia.
Podstawowe działania aktywizacyjne - udział w działaniach podstawowych jest obowiązkowy (obligatoryjny) dla każdej osoby bezrobotnej
  • zajęcia aktywizacyjne - grupowe zajęcia ułatwiające nabycie istotnych na rynku pracy umiejętności, w tym:
  • zajęcie pt.: „Realia rynku pracy" (1 dzień - 5 godzin)
  • trening komunikacji i prezentacji (1 dzień - 5 godzin)
  • trening motywacji (1 dzień - 5 godzin)
  • przygotowanie CV i listu motywacyjnego - pomoc w profesjonalnym przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych wymaganych przez pracodawców (min 1 spotkanie max 5 spotkań)
  • doradztwo zawodowe - indywidualne konsultacje  pomocne w trafnym wyborze pracy, obszaru pracy lub dalszego doskonalenia zawodowego (min 1 spotkanie max 5 spotkań)
Dodatkowe działania aktywizacyjne - udział w działaniach dodatkowych jest uzależnionych od indywidualnych potrzeb osoby bezrobotnej i zostanie określony przez asystenta aktywizacji w projekcie działań aktywizacyjnych
  • kursy i szkolenia zawodowe - uzupełnienie lub nabycie przydanych na rynku pracy kwalifikacji zawodowych
w kierunkach/obszarach dostosowanych do indywidualnych potrzeb osoby bezrobotnej
  • grupa wsparcia - cykliczne spotkania grupowe stanowiące źródło wzmocnienia osób bezrobotnych na etapie poszukiwania pracy (spotkania jeden raz w tygodniu)
  • trening zarządzania czasem - zajęcia grupowe kształtujące umiejętność skutecznej organizacji czasu
    (1 dzień - 5 godzin)
  • warsztaty kreacji wizerunku - zajęcia grupowe skoncentrowane na poprawie wyglądu
    i pogłębieniu umiejętności profesjonalnej autoprezentacji  (1 dzień - 5 godzin)
  • konsultacje biznesowe - indywidualne spotkania z doradcą biznesowym dla osób zainteresowanych uruchomieniem własnej działalności gospodarczej (min 1 spotkanie max 10 spotkań)
  • konsultacje z zakresu ekonomii społecznej - indywidualne spotkania z doradcą z osób zainteresowanych udziałem w przedsięwzięciach ekonomii społecznej np.: spółdzielni socjalnej (min 1 spotkanie max 10 spotkań)
Działania ułatwiające udział w aktywizacji
Na wniosek osoby bezrobotnej zostanie dokonany w stosownym zakresie zwrot kosztów dojazdu oraz zwrot kosztów opieką nad dzieckiem/dziećmi do lat 6 w przypadku samotnego jego/ich wychowywania lub nad osobą zależną, która zamieszkuje we wspólnym gospodarstwie domowym z bezrobotnym.
Informacje o publikacji dokumentu