Asset Publisher

ZACZNIJ KOPAĆ STUDNIĘ ZANIM POCZUJESZ PRAGNIENIE

Akademia Biznesu - Business College Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie prezentuje cykl artykułów, informacji o rynku pracy pod nazwą
„ZACZNIJ KOPAĆ STUDNIĘ ZANIM POCZUJESZ PRAGNIENIE”

Jakim wyzwaniem dla pracodawców jest niż demograficzny? Jak się przed nim zabezpieczyć? 

Od czego zależy sukces firmy? Czy do prowadzenia własnego biznesu trzeba mieć przysłowiowego nosa? Na pewno nie zaszkodzi. W Akademii Biznesu – Business College zastanawiamy się, co trzeba wiedzieć o zmieniającym się rynku pracy, żeby się na nim utrzymać i jakie informacje mogą uchronić naszych przedsiębiorców przed porażką.

Często poruszamy kwestię budowania przewagi konkurencyjnej. Jednym z głównych elementów utrzymania tej przewagi jest dobór pracowników, współpracowników. Okazuje się, że w 2025 roku to będzie największym wyzwaniem dla pracodawców. Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego nie pozostawia złudzeń.

Zmiany w strukturze naszego społeczeństwa spowodowały, że w do 2025 roku z rynku pracy odejdzie ok. 12,5 procent pracowników. Przy utrzymaniu obecnych tendencji demograficznych, dysproporcja między wielkością  zasobów wchodzących na rynek pracy i wychodzących z niego, będzie się pogłębiać. Chodzi głównie o spadek liczby urodzin. Zgodnie z badaniami Eurostatu dotyczy to nie tylko Polski. Jest to trend ogólnoeuropejski prognozowany na kolejne trzy dekady. Brak prostej zastępowalności pokoleń, spadek liczby urodzeń jest oczywiście odczuwalny na rynku pracy z opóźnieniem. Natomiast proces starzenia się społeczeństwa, stał się już zauważalny we wszystkich sektorach gospodarki. Od handlu, przemysłu i rolnictwa zaczynając, poprzez budownictwo, transport i gastronomię, na edukacji, opiece zdrowotnej i administracji publicznej kończąc. W każdej z tych sekcji prognozowany odpływ pracowników znacznie przewyższa ich napływ.

Co w tej sytuacji? Czy aktywna polityka ludnościowa załatwi sprawę? Nawet gdyby się to udało, na efekty trzeba będzie poczekać od 18 do 25 lat. Ze względu na zmiany mentalności, trudno określić intensywność i ewolucję tych procesów. Dynamiczny udział kobiet w rynku pracy, a co za tym idzie, odkładanie decyzji o posiadaniu potomstwa, wskazuje na konkretny problem, który domaga się zmian legislacyjnych. Ułatwienie kobietom powrotu na rynek pracy po urodzeniu dziecka jest niewątpliwie jednym z wyzwań polityki demograficznej w przyszłości.

Kolejnym wyzwaniem jest utrzymanie jak najdłuższej aktywności  zawodowej osób w wieku produkcyjnym poprzez zdiagnozowanie potrzeb osób w wieku przedemerytalnym czy seniorów.  W tej sytuacji rezygnacja z pracy osób z największym doświadczeniem, jest niedopuszczalną rozrzutnością, na którą rynek pracy nie może sobie pozwolić. Przedefiniowanie możliwości i deficytów tych osób w miejscu pracy, może skutkować ich dłuższą aktywnością zawodową. Dotyczy to również osób z niepełnosprawnością. Zniwelowanie barier w ich zatrudnieniu oraz zdefiniowanie ich potrzeb, może się przyczynić do zwiększenia ich udziału na rynku pracy. Ważnym tematem staje się też kwestia profilaktyki zdrowotnej. Dla satysfakcjonującej i efektywnej pracy w starzejącym się społeczeństwie kluczowe jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia i aktualnych kwalifikacji.

Kolejna grupa potencjalnych pracowników to ludzie młodzi, którzy inwestują w swoją przyszłość, zdobywając wyższe wyksztalcenie i kwalifikacje. Umożliwienie im pogodzenia nauki i pracy, a może nawet wsparcie finansowe ich edukacji, często okazuje się bardzo dobrą inwestycją dla firmy. Inwestowanie w rozwój pracowników, bez względu na ich wiek jest sposobem na  zwiększanie konkurencyjności poprzez zyskanie lojalnego pracownika, który nie będzie myślał o odejściu z pracy. Bo przecież pracodawcy nie chodzi tylko o ilość pracowników, ale też o jakość ich pracy. Kompetentny, wykształcony, dobrze poinformowany pracownik tworzy dobrą opinię firmy na rynku, buduje jej markę.  

Obecny rozwój gospodarczy i technologiczny wymusza zmianę kompetencji pracowników, uzupełnianie wiedzy i umiejętności. Zmieniają się zadania stawiane pracownikom oraz narzędzia, którymi je wykonują. Wiele rozwiązań technologicznych nie tylko ułatwia nam pracę, ale nawet całkowicie nas odciąża. Postępująca automatyzacja, wykorzystanie sztucznej inteligencji jest dobrym rozwiązaniem, gdy brakuje rąk do pracy. Czy maszyny zastąpią człowieka? Czy automatyzacja i robotyzacja jest antidotum na brak pracowników?  W pewnym stopniu – tak. Sprawdza się głównie w zadaniach powtarzalnych i automatycznych, których ludzie coraz częściej nie chcą wykonywać oraz w zadaniach niebezpiecznych, niosących ryzyko utraty życia i zdrowia. Nadal jednak są dziedziny, w których nie da się zastąpić człowieka.

Czy migracja może uzupełnić braki na rynku pracy? Częściowo to rozwiązanie się sprawdza. Szczególnie w tych sytuacjach, kiedy cudzoziemcy pracują legalnie, płacą podatki i wiążą swoją przyszłość z Polską. Wtedy wzrasta ich zaangażowanie w pracę, chęć nauki języka i rozwoju zawodowego. Jednak żeby ten stan rzeczy utrwalić, potrzebna jest integracja społeczna obcokrajowców, a co za tym idzie rozsądne rozwiązania legislacyjne. Niestety w Europie konkurencja jest duża. W związku tendencją starzenia się społeczeństw. Wszystkie kraje mierzą  z tym problemem, więc liczba migrantów z krajów europejskich będzie malała, a ci , którzy zdecydują się wyjechać, będą mieli coraz większy wybór.

Trendy rynku pracy są regularnie badane. Zdajemy sobie z nich sprawę, dlatego wspieramy lokalny biznes przez szereg działań, które promujemy m.in. na naszej stronie internetowej. Zachęcamy do zapoznania się z przedsięwzięciami, które są odpowiedzią na wyzwania, jakie stawia współczesny rynek pracy. Akademia Biznesu – Business College Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie jest takim projektem, w  którym promujemy innowacyjne podejście do prowadzenia własnej firmy,  nowoczesne rozwiązania technologiczne, networking, wymianę wiedzy i doświadczeń, podnoszenie kwalifikacji, kształcenie ustawiczne oraz szereg innych naszych projektów. Takich jak między innymi:

  • Aktywny Senior XXI wieku – link
  • Mini Targi Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami – link

Pisząc ten artykuł inspirowałam się: artykułem – Dziennik Gazeta Prawna 26/2025 z 07.02.2025 [dodatek: Top Employers oraz artykułem  dr Sonia Buchholtz (adiunktka w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan).

Polecam
Ilona Sychocka, akademia.biznesu@pup.mlawa.pl


Menu Display