Uwaga: od 12 lipca 2022 r. wysokość opłaty za złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wynosi 100 zł.

Powierzenie wykonywania pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
Powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce stałego pobytu podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi wpisuje oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, jeżeli:
  1. cudzoziemiec jest obywatelem Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii lub Ukrainy oraz
  2. praca cudzoziemca nie jest związana z działalnością określoną w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),  w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (pobierz), oraz
  3. okres wykonywania pracy określony w złożonym oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest nie dłuższy niż 24 miesiące, oraz
  4. wpis oświadczenia do ewidencji będzie możliwy pod warunkiem zapewnienia cudzoziemcowi wynagrodzenia nie niższego niż wynagrodzenie pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku, oraz
  5. dzień rozpoczęcia pracy wskazany w złożonym oświadczeniu nastąpi nie później niż 6 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia.
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, składając oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy w celu wpisu do ewidencji oświadczeń, dołącza do oświadczenia:
Dodatkowo podmiot powierzający wykonywanie pracy dołącza:
Uwaga: Dla agencji pracy tymczasowej przeznaczony jest odrębny druk oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
 
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce weryfikuje czy podmiot powierzający wykonywanie pracy nie zalega z odprowadzaniem składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz czy nie zalega z uiszczeniem podatków. Badane są okoliczności czy oświadczenie nie jest składane dla pozoru, czy nie będzie wykorzystane przez cudzoziemca w celu innym niż praca deklarowana w oświadczeniu oraz czy podmiot powierzający pracę dopełnia obowiązków związanych z prowadzeniem działalności lub powierzaniem pracy. W toku postępowania może zażądać zaświadczenia z ZUS lub z Urzędu Skarbowego.
 
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce dokonuje wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń dla pracodawców:
 
Opłata 100 zł - w przypadku gdy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi zamierza powierzyć wykonywanie pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (rozporządzenie ws. wysokości opłat)
 
Dowód wpłaty odrębny dla każdego cudzoziemca
Opłatę należy uiścić na rachunek:
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce
ul. 11 Listopada 68
07-410 Ostrołęka
30 8923 0008 0125 0002 2012 0003

 
Dowód wpłaty winien zawierać następujące dane:
  • nazwę podmiotu dokonującego wpłaty (pełna nazwa/imię i nazwisko oraz adres siedziby/ miejsca zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy);
  • przedmiot/tytuł dokonanej wpłaty (oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy)
  • podanie pełnego imienia i nazwiska cudzoziemca, dla którego składane będzie oświadczenie
 
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest składane przez podmiot powierzający wykonywanie pracy, w celu wpisu oświadczenia do ewidencji oświadczeń. W sprawach niewymagających postępowania wyjaśniającego powiatowy urząd pracy wpisuje oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń albo starosta odmawia w drodze decyzji wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń nie później niż w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania oświadczenia, a w sprawach wymagających postępowania wyjaśniającego – nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania oświadczenia.
 
Powiatowy urząd pracy, wpisując oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, może określić późniejszy dzień rozpoczęcia pracy, niż określony w oświadczeniu,  nie wcześniejszy niż dzień następujący po dniu wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń.
 
Starosta może wydać decyzję o odmowie wpisania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń (w sytuacji zaistnienia przesłanek obligatoryjnych bądź fakultatywnych).
 
Cudzoziemiec wymieniony w oświadczeniu może wykonywać pracę w Polsce tylko wtedy, gdy uzyska tytuł pobytowy uprawniający do wykonywania pracy. Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany żądać od niego przedstawienia przed rozpoczęciem pracy ważnego dokumentu uprawniającego do pobytu w Polsce i przechowywać kopię tego dokumentu przez cały okres wykonywania pracy.
 
Samo oświadczenie nie jest wystarczające do legalnej pracy w Polsce – cudzoziemiec musi jeszcze posiadać tytuł pobytowy pozwalający na pracę (np. odpowiednia wiza lub zezwolenie na pobyt czasowy, przebywanie w ruchu bezwizowym do 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu).
 
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, którego oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, pisemnie powiadamia właściwy powiatowy urząd pracy o: 
W przypadku, gdy podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie dopełnił obowiązku,  o którym mowa w art. 88z ust. 13, lub przekazuje nieprawdziwe informacje o podjęciu, niepodjęciu lub zakończeniu pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, podlega karze grzywny.
  
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń lub cudzoziemiec wykonujący pracę na podstawie takiego oświadczenia mogą powiadomić właściwy powiatowy urząd pracy o zakończeniu tej pracy.
 
Wpis nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń nie jest wymagany, jeżeli:
 
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi obowiązany jest zawrzeć z cudzoziemcem umowę na piśmie, uwzględniającą warunki zadeklarowane w oświadczeniu, a wcześniej przedstawić mu jej tłumaczenie na język zrozumiały dla cudzoziemca.
 
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi ma obowiązek przestrzegania wszystkich obowiązków wynikających z powierzenia pracy, takich samych jak w przypadku polskich pracowników.
 
Przepisy dotyczące pobytu i powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje szereg ustaw oraz rozporządzeń wykonawczych.
 
Podstawy prawne
  1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022r. poz 690).
  2. Ustawa z dnia 15 czerwca 2012 r., o skutkach powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2012 r. poz.769).
  3. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021r. poz. 735) .
  4. Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach - tekst jednolity (Dz. U. z 2021. poz. 2354).
  5. Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 26 lipca 2022 r. w sprawie zezwolenia na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. 2022 r. poz.1558).
  6. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. 2017 r. poz. 2349).
  7. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (Dz. U. 2017 r. poz.2348).
  8. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie wysokości wpłat dokonywanych w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożeniem oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. 2017 r. poz. 2350).
  9. Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 czerwca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców (Dz. U. 2022 r. poz. 1346).
  10. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz. U. 2017 r. poz. 2346).
  11. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 października 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wiz dla cudzoziemców (Dz. U. 2017 r. poz. 2013).
Załączniki
(3)Wniosek o wpis oświadczenia do ewidencji oświadczeń.docx (docx, 20 KB)
wzór upoważnienia.docx (docx, 13 KB)
upoważnienie do odbioru dokumentów- dot. oświadczenia o powierzeniu wyk. pracy.doc (doc, 25 KB)
(5)zawiadomienie o podjęciu lub niepodjęciu pracy - dotyczy oświadczenia o powierzeniu wyk. pracy wpisanego do ewidencji.docx (docx, 19 KB)
Klauzula informacyjna o zasadach przetwarzania danych osobowych.pdf (pdf, 120 KB)
(1)Wzór oswiadczenia podmiotu nieswiadczącego usług w zakresie pracy tymczasowej.docx (docx, 28 KB)
(3)Wzór oswiadczenia działającego jako agecja pracy tymczasowej.docx (docx, 23 KB)
Oswiadczenie podmiotu pow. wyk. pracy o miejscu stałego zameldowania.docx (docx, 13 KB)
Oświadczenie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy o niekaralności.docx (docx, 21 KB)
oświadczenie_dot_ outsourcing.pdf (pdf, 426 KB)